Zakrzew

Do renesansu północnego, a więc tego, co nazywano Queen Anne Revival, nawiązuje pałac w Zakrzewie koto Jarocina, wzniesiony, jak to wynika z napisu, w 1886 roku dla żydowskiego bankiera z Berlina dr. Eli Cohna (inaczej Carsta). Gtówny korpus z jednej strony flankowany wysoką wieżą, z drugiej wydatnym wykuszem i poprzedzony kolumnowym gankiem niosącym balkon. W fasadzie ogrodowej pięcioarkadowy ganek z tarasem na poziomie piętra, po którego bokach dwa bogato ozdobione ryzality. Elewacje wykonane w charakterystyczny dla tego stylu sposób: z czerwonej klinkierowej cegły, z którą dobrze współgra biaty, tynkowany detal architektoniczny.

Zakrzew notowany jest w dokumentach co najmniej od XVI wieku, kiedy to w 1579 roku mieli tu swoje działy Mikotaj Noskowski i Franciszek Gosław Nadarzycki. Wtedy wieś zwata się Prusy-Zakrzewo. W XIX wieku własność żydowsko-niemieckiej rodziny Cohnów, którzy zmienili nazwisko na Carst, w tym, w 1926 roku, Gunthera Carsta. Później własność Joachima Draheima (ur. 1908), żołnierza AK, uczestnika powstania warszawskiego, zmarłego w 1945 roku w wyniku przejść wojennych. Jego żona Halina (ur. 1911) zginęta w powstaniu warszawskim. W czasie wojny zginęło również dwóch jego braci i bratowa.

W 1939 roku właścicielem Zakrzewa był Joachim Draheim. Majątek w 1926 roku liczył 617 hektarów i miał gorzelnię.

Siedmiorogów

Bardzo ładny barokowy dwór utrzymany w najlepszej polskiej tradycji sięgającej niektórymi elementami XVI wieku, parterowy, z dwoma kwadratowymi alkierzami przy ścianach bocznych, nakryty bardzo wysokim łamanym dachem polskim krytym gontem. Od frontu na osi facjatka, w dachu półkoliste lukarny. Alkierze nakryte oddzielnymi dachami łamanymi zakończone iglicami. Dwór zbudowany w 1732 roku dla ówczesnego właściciela Jana Tworzyjańskiego. Zapewne w XX wieku przebito nowe okna, gdy właścicielami byli Mycielscy. Zrujnowane dziś wnętrza zdobiły piękne posadzki w ?abdank układane?, kolorowe tkaniny na ścianach, malowane lamperie. W XVIII wieku, jak dowiadujemy się z opisów, po wschodniej stronie dworu znajdował się ogród włoski tworzący reprezentacyjną oś widokową ciągnącą się do rzeczki Pogony. Cztery jego kwatery otoczone były dwunastoma rzeźbami, a w środku znajdował się ?słoneczny kompas?. W 1930 roku właścicielką była Maria Mycielska. Majątek w 1926 roku liczył 1334 hektary.

Okolica Siedmiorogowa

Po północnej stronie ogrodu w Siedmiorogowie stała figarnia z jedną ścianą ?zupełnie przeszkloną?. W niej rosły drzewa cytrynowe, pomarańczowe, figowe, migdałowe, rozmarynowe i wiele innych. Przy samym dworze ciągnął się szpaler winorośli, a trochę dalej większy szpaler grabowy. Po południowej stronie ogrodu włoskiego usytuowany był ogród kuchenny, za nim sadzawka, która kanałem łączyła się ze stawem przed dworem. Kanał ten miał taki przebieg, że wycinał w terenie kwadratową wysepkę, na którą można się było dostać czterema mostami. Niestety z tego pięknego założenia nic się nie zachowało. Lata powojenne odcisnęły swe bezwzględne piętno na siedmiorogowskim dworze, który za kilka lat prawdopodobnie przestanie istnieć.

Siedmiorogów w 1399 roku należał do Zimnowódzkich. W latach 1425-1523 właścicielami byli Siedmiorogowscy, później Kotwiczę Krzyccy, następnie-jeszcze ciągle w XVI wieku ? Pruszak-Bieniewscy, Głogińscy, Szurkowscy, w XVII wieku Przyjemscy, w XVIII Tworzyjańscy, a po nich do 1793 roku Szamoccy. Potem Węsierscy, Szmitkowscy i wreszcie w XIX wieku i aż do okresu międzywojennego Mycielscy.

Otorowo

9Dwór zbudowany zapewne w 1738 roku dla Bronikowskich, gruntownie odnowiony w 1912 roku z zachowaniem pierwotnej barokowej bryły, parterowy, z piętrem w wysokim dachu polskim łamanym, z ładną wystawką nad wejściem i dwoma płytkimi ryzalitami po bokach o dekoracyjnych szczytach. Skrzydło dobudowane zostało w 1938 roku. Obok dwie oficyny z XVIII wieku, z których jedna później przebudowana.

W 1284 roku Otorowo było własnością Tomistawa z Szamotuł, w XVIII wieku Bronikowskich, później Moszczeńskich, z których kasztelan lędzki Józef był właścicielem Otorowa w 1784 roku. W roku 1888 Otorowo było własnością księcia Ernesta von Sachsen-Altenburg. Od 1922 roku do dziś należy do sióstr urszulanek szarych matki Urszuli Ledóchowskiej i jest tu prowadzony dom dziecka. W 1876 roku wieś Otorowo liczyła 259 mieszkańców, w tym 195 katolików, 55 protestantów i 9 żydów. Była tu poczta. W ciągu roku nadeszło 11800 listów, a wystano 7000 listów.

W okresie międzywojennym Otorowo nie stanowiło ośrodka dóbr ziemskich.

Miejscowość Ossowskich

Osowa Sień znana w dokumentach co najmniej od 1325 roku pod łacińską nazwą Rudegeri Vi Ma. Była gniazdem Ossowskich herbu Dołęga. Stąd pisali się też Szlichtyngowie. To w miejscowym kościele został pochowany Jan Ossowski, pisarz ziemski wschowski, zmarły w 1574 roku, i Barbara z Łubowic Jędrzejowa Ossowska, starościna wschowska, zmarła w 1666 roku. W rękach Ossowskich Osowa Sień pozostawała co najmniej do XVII wieku. W 1737 roku należała do Józefa Żychlińskiego, podstolego kaliskiego. Później składała się z trzech dużych własności, z których Osowa Sień Dolna należała w XIX wieku do Żychlińskich i Mielęckich, a w 1881 roku do von Waldowów i liczyła 300 hektarów. Osowa Sień Górna, która dawniej należała do Szlichtyngów, w 1881 roku była własnością majora barona Eugena von Seherr-Thoss i liczyła 927 hektarów. Trzeci majątek, Osowa Sień Średnia, która dawniej należała do Adama Mielęckiego, w 1881 roku pozostawała w posiadaniu Herrmanna von Hove.

art budynki srebrna gora laszczyn jarogniewice owinska poczatki zabiczyna g 2 art budynki g 2 karmin obudno gultowy kakolewo konin g 3 art budynki g 3 mikoszki popowo ignacewo rojeczyn wielowies mosciejewo g 4 art budynki g 4 historia jarocina jarocin nierzychowo wlasciciele pakoslawia pakoslaw g 5 art budynki g 5 polazejewo zbietka wilkowo polskie szyplow swadzim g 6 art budynki g 6 chechel obra starkowiec wolsztyn komorowo historia miasta g 7 art budynki g 7 zakrzew siedmiorogow okolica siedmiorogowa otorowo miejscowosc ossowskich g 8 art budynki g 8 dzieje zajaczkowa karczewo jablonna wlasciciele majatku pareczewo g 9 art budynki g 9 racot plan budowli redgoszcz poczatki rokosowa wloszakowice g 10 art budynki g 10 zbaszyn wyskoc pepowo chociszewice napachanie lusowko g 11 art budynki g 11 grotkowo klonowiec wazne dzieje poczatki lewkowa budowa palacu g 12 art budynki g 12 lewkow poczatki wojnowa zielona gora wojnowo uscikowo g 13 art budynki g 13 trzcinica wielkosc majatku trzebiny szczury wlasciciele dworu g 14 art budynki g 14 pomarzanowice jankowscy helenowo gutow wlasnosc kosciana g 15 art budynki g 15 bonikowo boczkow czarnotki ciolkowscy ciolkowo g 16 art budynki g 16 trebaczow stary sielec wyglad dworu wielen polnocny historia wielenia g 17 art budynki g 17 kowalew kaczkowo grocholin wyglad palacu piotrkowice g 18 art budynki g 18 poznan piotrowo nowy wlasciciel rozbudowa dworu wroniawy zelice g 19 art budynki g 19 slawin wierzbiczany swieciechowa studzieniec architektura dworow g 20 art budynki g 20 sokolowice rusko rozpetek niszczenie rezydencji wrzesnia opieszyn domy szkieletowe pod klucz wizualizacja danych na mapie wdmuchiwanie celulozy szkiełkowanie aluminium wzorcowanie siłomierza ceny transferowe dokumentacja cięcie wodą waterjet ogrodzenia panelowe cieszyn wzorcowanie dynamometru chłodnictwo pomorskie